Prolaktyna u mężczyzn norma Co oznacza podwyższona?
Jednym z hormonalnych czynników, które coraz częściej budzą zainteresowanie, jest prolaktyna. Prolaktyna jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową i odgrywa kluczową rolę w regulacji laktacji u kobiet. Jednak ostatnio zwraca się uwagę na potencjalny związek między wysokim poziomem prolaktyny a tyciem.
Jakie są sposoby leczenia?
Jednak była to wolno uwalniana forma undecanoate (podnosi on stężenie testosteronu do maksymalnego poziomu dopiero po 7 dniach i przez 7 tygodni utrzymuje jego stężenie w osoczu). Odmiany testosteronu różnią się kinetyką, nie wolno ich stawiać w jednym rzędzie. Jednym z największych mitów spotykanych w literaturze dopingowej jest rzekome powolne uwalnianie „długich estrów”, np. Testosteronu enanthate lub cyklohexanecarboxylate (rzekomo t. enanthate zapewnia stałe stężenie testosteronu we krwi).
Badania naukowe potwierdzają, że hiperprolaktynemia jest związana z nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej u osób, które spożywają wysokotłuszczową dietę. Ważne jest również zauważyć, że sama otyłość może być przyczyną https://www.prodragwheels.com.au/definicja-sterydow-2/ podwyższonego stężenia prolaktyny we krwi, które zazwyczaj normalizuje się wraz z redukcją masy ciała. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w wynikach badań, konieczne jest skonsultowanie ich z lekarzem prowadzącym, który podejmie decyzję dotyczącą dalszej diagnostyki. Ta tendencja, w połączeniu z innymi zaburzeniami hormonalnymi, takimi jak spadek poziomu estrogenów, może prowadzić do zaburzeń przemiany materii, wzrostu masy ciała, a nawet otyłości. – Normy u kobiet są trochę inne niż u mężczyzn, ponieważ kobiety mają różnofazowość cyklu miesiączkowego. Przyjmuje się jednak, że prolaktyna powyżej 25 ng/ml wskazuje na przekroczenie normy stężenia.
- Jedynym objawem zbyt niskiego poziomu prolaktyny będzie brak uruchomienia laktacji po porodzie.
- Przy hiperprolaktynemii sprawdzi się również Niepokalanek, który nie tylko obniża poziom prolaktyny, ale podnosi poziom progesteronu i poprawia ratio estradiol – progesteron.
- Dla wielu osób przygoda z nadużywaniem testosteronu skończy się nabyciem „piersi z wentylami” (ginekomastia).
W rezultacie u pacjentów z hiperprolaktynemią obserwuje się obniżoną wrażliwość komórek na insulinę. Jeśli chodzi o wpływ hiperprolaktynemii na metabolizm lipidów, to wyniki badań są mniej jednoznaczne. Dotychczasowe badania sugerują, że może ona zarówno hamować jak i promować magazynowanie lipidów. Istnieje wiele czynników, takich jak lipogeneza, adipokiny i oporność na leptynę, które mogą być zaangażowane w regulację tych efektów. Wydaje się, że istnieją złożone mechanizmy regulacyjne, które są odpowiedzialne za te różnice. Konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć te procesy.
W przypadku zbyt wysokiego stężenia prolaktyny u mężczyzn (hiperprolaktynemia) może negatywnie wpływać na libido, a także prowadzić do rozwoju różnych innych zaburzeń, jak ginekomastia czy osteoporoza. U mężczyzn wysokie stężenia prolaktyny wywołują zaburzenia libido, impotencję, ginekomastię, bezpłodność, zmniejszenie gęstości włosów, rzadko hipotrofię jąder. U kobiet zaburzenia cyklu miesiączkowego, mlekotok, hirsutyzm, trądzik. W przypadku stężeń prolaktyny powyżej 2000 mU/L (100 ng/mL) najczęściej diagnozuje się prolaktynoma (guzy przysadki, gruczolaki). W przypadku dużych nowotworów stężenie prolaktyny może wynieść nawet 100,000 mU/L (5000 ng/mL).
Przyczyny hormonalne impotencji
Obniżenie prolaktyny u mężczyzn z tym schorzeniem daje szansę na przywrócenie funkcji związanych z płodnością. Norma prolaktyny u mężczyznzarówno w trakcie trwania kuracji, jak i po jej zakończeniu powinna być na bieżąco monitorowana. Panowie nie powinni lekceważyć choćby części zaobserwowanych u siebie, wymienionych wyżej oznak.
Objawy podwyższonej prolaktyny u mężczyzn
Oficjalnie zarejestrowane leki w rodzaju bromokryptyny, kabergoliny, metergoliny, chinagolidu. Nie liczyłbym na znaczące efekty podawania witaminy B6, C, D, E czy cynku, a na pewno nie w przypadku poważniejszych zaburzeń dotyczących wydzielania prolaktyny. Jest produkowana głównie przez przedni płat przysadki mózgowej, jednak w niewielkich ilościach wytwarzają ją też inne narządy i tkanki, takie jak macica, piersi, prostata, skóra, czy tkanka tłuszczowa. Prolaktyna (PRL) wytwarzana jest przez przysadkę mózgową i jest niezbędnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania organizmu zarówno kobiet jak i mężczyzn. Według lekarzy, prawidłowe stężenie PRL jest niższe niż 20 ng/ml u kobiet oraz niższe niż 15 ng/ml u mężczyzn. Prolaktynoma rozwija się, gdy jedna z prawidłowych komórek produkujących prolaktynę w przysadce mózgowej ulegnie mutacji.
0 Comments